sobota, 16 kwietnia 2016

Jak wygląda symulacja konferencji prasowej w sytuacji kryzysowej

Znany producent mebli biurowych wycofuje z rynku lampy podłogowe i stołowe ze względu na ryzyko porażenia prądem. Decyzję podjęto po wykryciu uszkodzonych przewodów w pewnej liczbie lamp.

Do tej pory zanotowano trzy przypadki porażenia klientów prądem. Nikt poważnie nie ucierpiał, ale firma nie chce ryzykować życia i zdrowia klientów i apeluje o natychmiastowy zwrot wszystkich lamp.

Tak wyglądał w skrócie przykładowy scenariusz symulacji kryzysowej na naszym szkoleniu medialnym dla firmy z branży meblarskiej. Zadaniem uczestników było przygotowanie konferencji prasowej, na której poinformują media o tym, co się stało, jak rozwiązują problem i jakie mają plany.

Celem ćwiczenia było postawienie uczestników w sytuacji zbliżonej do realnego i prawdopodobnego zagrożenia oraz opracowanie i przećwiczenie kluczowych komunikatów. Mieli odczuć na własnej skórze co to znaczy odpowiadać krótko i rzeczowo na konkretne pytania w świetle reflektorów.

Wybraliśmy rzecznika prasowego, który miał poprowadzić konferencję i trzech ekspertów, którzy mieli odpowiadać na szczegółowe pytania reporterów. Reszta grupy wcieliła się w reporterów zadających dociekliwe pytania.

Był też element zaskoczenia. Po kilku minutach na salę wszedł reporter z informacją, że do szpitala trafił w ciężkim stanie pracownik jednego z firmowych sklepów, który próbował naprawić uszkodzoną lampę.

Włączyliśmy kamery, mikrofony i światła jak na prawdziwej konferencji prasowej. Wyniki były fascynujące.

Rzecznik prasowy nie panował nad sytuacją – nie wiedział, którego eksperta wyznaczyć do odpowiedzi na zadane pytania. Eksperci mówili za długo i nie potrafili jasno wytłumaczyć co się wydarzyło. W pewnym momencie rzecznik wyszedł z sali, żeby odebrać pilny telefon. Samo życie.

Symulację konferencji prasowej nagraliśmy na video i po omówieniu wszystkich błędów i wyjaśnieniu co i jak poprawić przekazaliśmy nagranie klientowi do wykorzystania na jego wewnętrznych szkoleniach.

Na szczęście to było tylko ćwiczenie. Na pewno się przyda kiedy przyjdzie chwila prawdziwej próby.

Jeśli jesteś zainteresowany przygotowaniem i przeprowadzeniem w Twojej firmie kryzysowej symulacji, prosimy o kontakt. Nasz telefon: 77 441 40 14.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz