wtorek, 18 października 2016

Marek Aureliusz o życiu i zarządzaniu kryzysowym

Kiedy słyszymy o wojnach w Syrii i na Ukrainie, zamachach terrorystycznych, globalnym ociepleniu i ulicznych protestach przeciwko TTIP i CETA, myślimy, że żyjemy w wyjątkowo niebezpiecznych czasach. Brakuje nam dystansu i spojrzenia z szerszej perspektywy.

Tę perspektywę daje studiowanie historii. Każda wizyta w muzeum przypomina, że nie my pierwsi przeżywamy trudne chwile i raczej nie ostatni.

Podobnie jest z zarządzaniem kryzysowym w firmie. W sytuacji kryzysowej wszystko dzieje się bardzo szybko – czasem powstaje wrażenie, że "to się nigdy nie skończy".

Każdy kryzys trwa za długo, ale zawsze się kończy. Kiedy sięgamy na naszych szkoleniach kryzysowych do przykładów z dalekiej historii często odwołujemy się do Marka Aureliusza. Czasy rządów rzymskiego cesarza były bardzo trudne – nieustające wojny i klęski żywiołowe (wylew Tybru, głód, rozruchy uliczne i epidemia dżumy).

W "Rozmyślaniach" Marka Aureliusza czuje się dużą niepewność świata (co się jeszcze wydarzy?) i siebie (jak sobie z tym poradzę?) – myśli bliskie każdemu kto pierwszy raz miał do czynienia z prawdziwym kryzysem.

Oto 10 sentencji Marka Aureliusza o życiu, które przydają się w zarządzaniu kryzysowym:

1. O priorytetach: "Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie. Daj mi siłę, bym zmieniał to, co zmienić mogę. I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego."

2. O strategicznych decyzjach: "Człowiek jest tyle wart, ile warte są sprawy, którymi się zajmuje."

3. O profesjonalizmie: "Każdą pracę wykonuj, jakby miała ona być ostatnią w życiu."

4. O lekceważeniu sygnałów ostrzegawczych: "Jakże łatwo odtrącić od siebie i odepchnąć wszelkie wyobrażenia niepokojące i niestosowne i natychmiast uzyskać pogodę ducha."

5. O narzekaniu: "Nie należy gniewać się na bieg wypadków, bo to ich nic nie obchodzi."

6. O komunikacji z mediami: "Najważniejsza jest prostota."

7. O komunikacji z opinią publiczną: "Skutki gniewu są dużo poważniejsze od jego przyczyn."

8. O odpowiadaniu na agresywne pytania nieprzyjemnych reporterów: "Trzeba ludzi znosić, jeśli nie umie się ich poprawić."

9. O analizie plusów i negatywów w zarządzaniu konkretną sytuacją kryzysową: "Możesz zacząć życie nowe. Jeszcze raz przyjrzyj się sprawom tak, jak zwykłeś to czynić. Na tym bowiem polega odrodzenie życia."

10. O tym, że każdy kryzys kiedyś się kończy i po nim przychodzi następny: "Życie – to wojna i przystanek chwilowy w podróży."

Jaki jest Twój ulubiony cytat o zarządzaniu sytuacją kryzysową? Napisz o tym w komentarzu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz